AKTUALNOŚCI

Jak polscy przedsiębiorcy odnajdują się w realiach czwartej rewolucji przemysłowej? Eksperci wskazują kierunki rozwoju biznesu w najbliższej przyszłości

piątek, 18 grudnia 2020

Zastosowanie nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji, narzędzia internetowe poprawiające wyniki sprzedaży i otwarcie się na nowe możliwości nawiązywania kontaktów biznesowych – to najważniejsze obszary rozwoju biznesu, jakie wskazali uczestnicy ostatniego w tym roku spotkania w formule online: „Branża hi-tech polską autostradą do przyszłości” organizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. 

Tegoroczna, specjalna edycja Europejskiego Kongresu MSP dobiega końca. Aby w pełni zrealizować założenia odbywającego się pod hasłem „Back toBusiness” wydarzenia, główny organizator – Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zdecydował, że ostatnie spotkanie zostanie poświęcone nowoczesnym technologiom. Wśród najważniejszych tematów dyskusji  znalazły się Internet Rzeczy oraz Przemysł 4.0 – rozwiązania, które stawiają na unifikację świata rzeczywistego maszyn produkcyjnych ze światem wirtualnym Internetu i technologii informacyjnej.

- Przemysł 4.0 i Internet Rzeczy to tematy kluczowe dla przyszłości biznesu. Podczas ostatniego spotkania pokazaliśmy jak ważna jest zmiana sposobu myślenia, a zastosowanie w sektorze MŚP technologii opartych na IoT, staje się prostsze dzięki Programowi Śląskie 4.0. Rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu wydawały się scenariuszem filmu science-fiction, dziś stają się rzeczywistością. To szczególnie ważne dla Śląska, który dotychczas kojarzony był tylko z przemysłem węglowym – zauważa Marek Ostafil, ekspert ds. Cyberbezpieczeństwa, pomysłodawca i współzałożyciel Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy SINOTAIC

 

Akademia możliwości

Jednym z nowoczesnych rozwiązań dla biznesu zaprezentowanym podczas konferencji była Śląska Akademia Handlu Internetowego. To projekt wpisujący się w ideę Przemysłu 4.0 skierowany do śląskich przedsiębiorców, zainteresowanych zmianą profilu swojej działalności w kierunku e-handlu lub poszerzeniem kanałów sprzedaży, dystrybucji i promocji o Internet. Organizatorzy chcą skupić się przede wszystkim nprzekazaniu praktycznej wiedzy na temat wykorzystania potencjału, jaki stoi za hasłem „Przemysł 4.0” - zwiększenia sprzedaży, optymalizacji produkcji, polepszenia bezpieczeństwa i redukcji zużycia energii. 

- Wykorzystanie tych narzędzi pomoże zmniejszyć koszty pracy i zmaksymalizować zyski. W dzisiejszych czasach, aby odnieść sukces, trzeba nie tylko mieć odpowiedni produkt, ale również potrafić dotrzeć do potencjalnych klientów wszystkimi możliwymi kanałami. Google, Facebook i inne aktualne trendy w marketingu internetowym oraz sprzedaży przez Internet to podstawa nowoczesnego biznesu – mówi Robert Duda, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach – Konieczne jest również odpowiednie przygotowanie i relacje z zespołem tak, aby stale zwiększać jego efektywność.

 

 

Technologie i ludzie

To właśnie czynnik ludzki, poza technologiami, jest zdaniem uczestników konferencji najważniejszym obszarem, na rozwój którego powinien postawić nowoczesny biznes. Zdolności komunikacyjne i umiejętność współpracy z innymi to, poza wiedzą techniczną, najistotniejsze e umiejętności, jakimi powinni się cechować idealni pracownicy. Na drugi plan schodzi ich pochodzenie, a nawet to, czy mieszkają oni w tym samym kraju, co ich pracodawca. 

- Nie ma szansy na rozwój bez odpowiednich ludzi. Najlepsi pracownicy muszą łączyć nie tylko umiejętności techniczne, ale także zdolności komunikacyjne. Nigdzie nie dojdziemy bez połączenia kreatywności z wiedzą. Nie należy ograniczać się do mieszkańców swojego kraju czy regionu. Jeśli znajdziesz kogoś na innym kontynencie, kto może być dodatkiem do Twojej firmy, powinieneś zatrudnić tę osobę. To samo dotyczy pomysłów i rozwiązań technicznych. Ograniczanie swojej działalności jest błędem – przekonuje Rodrigo de Alvarenga, jeden z zagranicznych gości konferencji, CEO i założyciel HAG Ventures – Komunikacja i umiejętności ludzi są dziś kluczowe. W nowoczesnym środowisku pracy odchodzimy od struktury hierarchicznej na rzecz organizacji bardziej zorientowanych na pracę zespołową. Ludzie uczą się, jak współpracować zdalnie, jak pracować bez granic.

 

Podsumowanie i plany na przyszłość

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to wydarzenie, które na Śląsku odbywa się od 2011 roku. Dziewięć ubiegłych edycji zgromadziło liczne grono przedstawicieli świata biznesu, nauki, polityki i środowisk związanych z gospodarką, którzy dyskutowali o szansach i barierach stojących przed mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Specjalna  edycja, z wiodącym hasłem „Back to Business”, udowodniła przede wszystkim, że nawet w czasie pandemii COVID-19, można skutecznie prowadzić działalność gospodarczą, a dzięki uruchomionej przez organizatorów platformie komunikacyjnej, aktywnie nawiązywać kontakty z partnerami z całej Europy i świata. W trakcie kongresu z tej możliwości skorzystało ponad stu uczestników, m.in. z Austrii, Belgii, Czech, Niemiec, Irlandii, Włoch, Holandii, Rosji, Turcji i Ukrainy. 

 

- Ten rok jest dla nas ogromnym sukcesem. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania ze strony partnerów, którzy pomogli nam w organizacji wydarzenia, jak i samych przedsiębiorców – podkreśla Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach – Kilkukrotnie musieliśmy improwizować, ale tak samo, jak biznes szuka nietuzinkowych rozwiązań, my również musieliśmy sprostać wyzwaniu. Kongres nie odbyłby się bez zastosowania nowoczesnych technologii i ciężkiej pracy wielu osób. Dlatego cieszy mnie, że akurat ostatnie wydarzenie w kalendarzu EKMŚP dotyczyło właśnie udanego  mariażu technologii i ludzi w drodze do sukcesu.

Kolejny Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędzie się w wersji hybrydowej jesienią 2021 roku i będzie to jego jubileuszowa, dziesiąta odsłona.  

 

 

***
ORGANIZATOR
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
WSPÓŁGOSPODARZE:
Województwo Śląskie, InSilesia, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasta Katowice
WSPÓŁORGANIZATOR:
Politechnika Śląska
BIZNESOWI PARTNERZY STRATEGICZNI:
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Kotły Elektrodowe ECO POWER
PARTNERZY INSTYTUCJONALNI KONGRESU:
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych UE

 

Kontakt dla mediów:
Biuro Prasowe RIG w Katowicach
e-mail: komunikacja@rig.katowice.pl