Europejski Kongres MŚP - Face the Challenge
Już 20 listopada Katowice staną się światową stolicą biznesu

Już 20-22 listopada, w Katowicach odbędzie się 12. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zostały ostatnie miejsca, by wziąć udział w tym największym w Polsce i Europie spotkaniu MŚP. Uczestnictwo w Kongresie od samego początku, czyli od ponad 11 lat jest bezpłatne. Dziś ta dobra praktyka organizatora ma szczególne znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorców walczących ze wzrostem cen, kosztów pracy, energii elektrycznej i paliwa.

 

Zainteresowanie uczestnictwem jest ogromne. Każdego dnia rejestrują się setki nowych uczestników. Najbardziej cieszy fakt, że tworzymy bezpłatną przestrzeń do nawiązywania relacji biznesowych, które dzisiaj są tak ważne, aby rozwijać sektory i branże reprezentowane przez przedsiębiorców mówi Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora katowickiego Kongresu.

 

W poprzednich latach #EKMŚP odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Tylko w czasie ostatniej stacjonarnej edycji, dyskusji, warsztatów i wystąpień pół tysiąca ekspertów, słuchało 8 tysięcy osób. Nie tylko statystyki czynią listopadowy Kongres wyjątkiem na mapie Polski i Europy.

 

Biznes to nie liczby, ale przede wszystkim zawarte relacje. Naszym celem zawsze było tworzenie nowych możliwości, ułatwianie kontaktów i wymiana doświadczeń podkreśla Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

To - właśnie - zdaniem wielu uczestników przesądza o wyjątkowości EKMŚP.  Wydarzenie jest największym europejskim spotkaniem małych i średnich przedsiębiorców z tuzami światowego biznesu, gospodarki i polityki. Dla mniejszych rynkowych graczy katowicki Kongres ma niebagatelne znaczenie. Przede wszystkim, przedsiębiorcy mogą spotkać, wysłuchać i czerpać z doświadczeń dużego biznesu. O tym, że warto uczyć się od największych i inspirować najlepszymi, nikogo przekonywać nie trzeba.

 

Największa impreza w Europie skierowana do sektora MŚP w Europie doskonale wpisuje się w hasło kampanii marketingowej promującej miasto: „Katowice. Miasto wielkich wydarzeń” – to hasło stało się rzeczywistością.

 

– Z punktu widzenia wizerunkowego, fakt, że Katowice są dobrze ocenianym gospodarzem imprez i  wydarzeń o bardzo szerokim przekroju zdecydowanie nam pomaga. Stawia to miasto na bardzo dobrej pozycji wyjściowej przy obsłudze potencjalnego inwestora. A Europejski Kongres MŚP to jedna z najważniejszych imprez w rocznym kalendarzu wydarzeń biznesowych w Katowicach – akcentuje dr Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

Już dziś wiadomo, że sporym zainteresowaniem rejestrujących się uczestników Kongresu cieszą się wystąpienia m. in. Mauricio Casasco, prezesa European Entrepreneurs CEA-PME zrzeszającego ponad 2 mln firm z całej Unii Europejskiej, Marka Cole – przedsiębiorcy, konsultanta, mówcy i międzynarodowego trenera oraz przedstawiciela jednej z największych światowych firm wspierających budowanie przywództwa w przedsiębiorstwach – MaxwellLeadership®

 

Zawieraniu nowych relacji i umacnianiu znajomości na pewno będą służyły spotkania B2B. Już w poniedziałek, 21 listopada, wspólnie z Enterprise European Network otworzymy strefę networkingową B2B. EEN to największa europejska sieć ośrodków wspierających MŚP.  Nie tylko pomaga przedsiębiorcom wejść na arenę międzynarodową, ale i zapewnia dostęp do innowacyjnych technologii, produktów oraz projektów i funduszy unijnych. Rozmowy online można umawiać przez formularz na stronie internetowej EKMŚP.

 

Już w tej chwili zarejestrowano kilkadziesiąt dwustronnych spotkań. Polscy przedsiębiorcy umówili się dzięki nam z biznesmenami nie tylko z Europy, ale i Pakistanu, czy Maroka zdradza Tomasz Zjawiony.

 

Celem popularnego networkingu jest nie tylko zawieranie nowych znajomości i relacji biznesowych, ale również dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. O tym, jak skutecznie uprawiać taką działalność i jak budować własną markę, opowie w czasie spotkania warsztatowego Łukasz Kaplita - wiceprezes Wertui Sp. z o.o., współwłaściciel wypożyczalni samochodów 1car.pl. To wydarzenie dedykowane Firmom Członkowskim RIG w Katowicach.

 

EKMŚP to miejsce nie tylko do zawierania relacji biznesowych. To również spotkanie świata biznesu i polityki. O randze tych dyskusji świadczy honorowy patronat udzielony przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Parlament Europejski. Udział w debatach potwierdzili członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także organizacji i urzędów wspierających sferę biznesu: Rzecznika MŚP, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Krajowej Izby Doradców Podatkowych czy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i Giełdy Papierów Wartościowych.

 

Rejestracja na 12. edycję Europejskiego Kongresu MŚP jest dostępna pod linkiem: https://ekmsp.eu/register. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Program wydarzenia – https://ekmsp.eu/program

 

EKMŚP odbędzie się  już dwunasty raz. Poprzednie edycje przyciągnęły dziesiątki tysięcy uczestników – przedstawicieli świata biznesu, polityki, gospodarki i nauki. Nieprzerwanie jest więc inspirującym miejscem spotkań, wymiany doświadczeń i nowych pomysłów. Organizatorem #EKMSP jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach – organizacja zrzeszająca kilkaset firm działających w Polsce i na całym świecie. RIG w Katowicach prowadzi działalność w zakresie doradztwa biznesowego i komunikacyjnego na rzecz swoich firm członkowskich oraz pomaga nawiązywać kontakty z partnerami w kraju i za granicą. Kształtuje i upowszechnia zasady etyki, uczciwości w działalności gospodarczej oraz ogólnie pojmowanej społecznej odpowiedzialności biznesu.

 

#EKMSP #FaceTheChallenge #RIGKatowice