13. Europejski Kongres MŚP - Ready for change?

Jak przekształcić wyzwania w szanse? Europejski Kongres MŚP dał gotowe rozwiązania dla przedsiębiorców

środa, 8 listopada 2023

Jedyną stałą jest zmiana. Przedsiębiorcy wiedzą to bardzo dobrze i od zawsze muszą mierzyć się z problemami różnej rangi – od płynności finansowej i sporów prawnych, po zepsutą maszynę czy środek transportu. Dzisiejsze czasy jednak stanowią dla nich nie lada wyzwanie. Żyjemy w okresie permanentnej zmiany - od tych agresywnych i nieprzewidzianych jak np. wojna w Ukrainie, czy pandemia COVID-19; po te pojawiające się systemowo, jak sztuczna inteligencja i rozwój technologiczny. Jeśli jednak nie wykorzysta się szans, które przynosi zmiana, zostajemy w tyle.

Czy w takim razie jesteśmy „Ready for Change?”, jak mówiło hasło 13. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który zgromadził ponad 6500 uczestników Podczas debaty inauguracyjnej Jasiek Mela - polski podróżnik i działacz społeczny zaznaczył:


– Życie pokazało wielokrotnie, że z tych zmian można wyciągać coś dobrego i zawsze warto sobie odpowiadać na pytanie: Co ja w obliczu tej zmiany mogę dać od siebie?

Rafał Sonik – przedsiębiorca i filantrop, pierwszy polski zwycięzca Rajdu Dakar zaznaczył, że zmiana może wymknąć się spod naszej kontroli, zwracając szczególną uwagę na atak Rosji na Ukrainę.

– Mam ambiwalentne odczucia, co do fazy technologii, w której się znajdujemy od wielu lat. Jestem inwestorem branży IT i widzę, że dochodzimy do punktu, w którym człowiek może stracić kontrolę nad tym, w którą stronę wiele elementów naszej rzeczywistości będzie zmierzało – mówił. – Uważam, że sztuczna inteligencja może stać się bronią jądrową rozproszoną. Czyli tanią i dostępną dla kogokolwiek. Technologia może obrócić się przeciwko człowiekowi. Szczególnie że człowiek nie wykazał się w ostatnich latach największą mądrością – dodał.

Zmiana energetyczna + pokoleniowa = kryzys na rynku pracy?
Śląsk od lat przechodzi konkretną transformację. W dużej mierze jest związana z energetyką. Jeszcze trzydzieści lat temu na kopalniach pracowało ponad czterysta tysięcy górników. Dziś jest ich około siedemdziesięciu tysięcy, czyli niecałe 20%. Jak przygotować rynek pracy tak, aby ta restrukturyzacja odbyła się w sposób przyjazny dla osób opuszczających sektor górniczy?

– Górniczy rynek pracy jest taką „cebulą”, która w środku ma jądro: czyli pracowników bezpośrednio zatrudnionych w kopalniach, a poszczególne warstwy są przedsiębiorstwami, które z każdą kolejną oddalają się od środka. Te stanowiące wierzchnią warstwę podlegają już restrukturyzacji i redukują zatrudnienie oraz zmieniają profil działalności – mówił Grzegorz Sikorski, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. –  Środki na dostosowanie rynku pracy są nieograniczone. Natomiast największym problemem będzie tempo transformacji. Drugim będzie fakt „gotowości” pracowników bliżej „jądra” na zmianę – dodał.

Przyszłość węgla w Polsce?
O szansach i zagrożeniach, które niesie transformacja energetyczna dyskutowano w trakcie konferencji SILESIA 2030 “Surowce krytyczne w UE – ropa XXI wieku? Szanse i zagrożenia dla transformacji energetycznej Unii Europejskiej” . Dla polskiej gospodarki bardzo istotny jest węgiel koksowy. O jego przyszłości mówił Wojciech Kałuża, Wiceprezes JSW S.A.

Musimy przyjąć dwie perspektywy czasowe. Pierwszą z nich jest krótkoterminowa – do 10 lat. Dzisiaj można powiedzieć, że JSW jako największy producent węgla koksowego w Europie ma dobre notowania i życzylibyśmy sobie, aby ten produkt został utrzymany na liście surowców krytycznych UE. Węgiel koksowy, który dostarczamy służy do produkcji stali, a dane – prezentowane przez Światowe Stowarzyszenie Producentów Stali – zakładają zwiększenie produkcji tego surowca do 2035 roku do około 150 milionów ton – mówił.

Oprócz węgla koksowego posiadamy mnóstwo produktów węglopodobnych, takich jak choćby smoła koksownicza służąca do produkcji grafitu syntetycznego. Zapotrzebowanie na ten surowiec ma wzrosnąć ponad 25-krotnie do 2040 roku, ponieważ jest niezbędny do produkcji baterii. Przed nami, w dłuższej perspektywie czasowej, trzymanie ręki na pulsie, obserwacja zmieniającego się rynku oraz dywersyfikacja produkcji – dodał Wiceprezes JSW S.A.

Kongres dostarczył narzędzia niezbędne do zmian
Co godne podkreślenia - wydarzenie ma charakter otwarty, tzn. jest skierowane do wszystkich zainteresowanych, w szczególności potencjalnych i obecnych przedsiębiorców a udział jest bezpłatny. Trzynasta edycja kongresu miała w programie kilkadziesiąt spotkań i warsztatów, gościła kilkuset prelegentów, a poruszane tematy wynikały z aktualnych potrzeb i wyzwań.

Przez dwa dni działała Strefa Eksperta, w ramach której można było zasięgnąć bezpłatnej konsultacji w tematach m.in. związanych z ZUS, nowelizacją kodeksu pracy, automatyzacją firmy, prawem, funduszami europejskimi na lata 2021-27, KSeF, kredytami, dofinansowaniami, oprogramowaniem dla firmy czy zabezpieczeniami infrastruktury IT.


Międzynarodowe Spotkania B2B
w wersji stacjonarnej, jak i online pozwoliły na pozyskanie nowych kontaktów biznesowych, partnerów z całego świata, dostawców i zaopatrzeniowców. Co więcej: w #EKMSP uczestniczyły 24 delegacje zagraniczne, które brały aktywny udział w spotkaniach oraz panelach dyskusyjnych.

Na Targach Work For All organizowanych wspólnie z International Rescue Committee można było zmienić bieg swojej kariery zawodowej i spotkać z kilkudziesięcioma pracodawcami z regionu.

Targi Biznes Expo zebrały przedstawicieli kilkunastu branż chętnych do współpracy. Były to firmy zajmujące się m.in. doradztwem w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, wynajmem samochodów, oferujące oprogramowanie do zarządzania firmą. Można było sprawdzić, czy kontrahent, z którym planujemy współpracę, jest rzetelny, oraz poznać nowoczesną metodę szkoleń BHP z wykorzystaniem gogli VR.

Kongres zainaugurowała uroczysta Gala Społeczności Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach w Sali Koncertowej NOSPR. Podczas Gali po raz pierwszy w trzynastoletniej historii EKMŚP organizatorzy przyznali kongresowe Nagrody Gospodarcze. Laureatami nagród zostali: Rafał Brzoska – założyciel i prezes zarządu międzynarodowej Grupy Kapitałowej Integer.pl (właściciela marki InPost), Rafał Sonik - przedsiębiorca, sportowiec i filantrop, Grupa Mokate – jedna z największych w Europie firm rodzinnych, John C. Maxwell - światowy autorytet w dziedzinie przywództwa, a także największy w Polsce prywatny przewoźnik kolejowy Ecco Rail Sp. z o.o., międzynarodowa organizacja wspierająca uchodźców International Rescue Committee oraz Wojciech Kostrzewa - przedsiębiorca i przewodniczący Polskiej Rady Biznesu.
Galę uświetnił koncert „I Feel Good” amerykańskiego wokalisty Big Johna Whitfileda z zespołem Vienna Soul Society oraz pierwszy polski stand-up z większościowym udziałem biznesu w wykonaniu Wojciecha Fiedorczuka.

– Faktem jest, że mierzymy się dzisiaj z historycznie najtrudniejszymi wyzwaniami dla światowych gospodarek, firm i nas samych – jako przedsiębiorców. Czy się poddamy? Wiem, że nie muszę odpowiadać na to pytanie, ponieważ na Kongresie daliśmy gotowe rozwiązania, które pomogą przejść przez ten czas z jak najmniejszymi konsekwencjami. Dziękuję wszystkim uczestnikom, których zarejestrowało się ponad sześć i pół tysiąca, prelegentom i partnerom. Do zobaczenia za rok! – mówił Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora Kongresu.

Organizatorem #EKMSP jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jako kreator przemysłu spotkań i wydarzeń od ponad 33 lat wspiera regionalny biznes i pobudza jego rozwój – także wśród ludzi młodych, będących u progu swojej kariery zawodowej. RIG prowadzi także działalność w zakresie doradztwa biznesowego i komunikacyjnego na rzecz swoich Firm Członkowskich oraz pomaga nawiązywać kontakty z partnerami w kraju i za granicą. Ponadto kształtuje i upowszechnia zasady etyki, uczciwości w działalności gospodarczej oraz ogólnie pojmowanej społecznej odpowiedzialności biznesu. Czternasta edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw wraca za rok.