Poważne wyzwania i nowe obowiązki dla przedsiębiorców – przyszłość niesie ze sobą wiele szans, ale i zagrożeń. Cały szereg odpowiedzi na kluczowe wyzwania dla biznesu, będzie można znaleźć już 29 i 30 października w czasie 14. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.
Największe europejskie spotkanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw tradycyjnie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Shape the Future Now”, czyli kształtuj przyszłość już teraz.
Dziewięć powodów do dyskusji
Unia Europejska od lat jest światowym liderem w dążeniu do dbania o środowisko i przyszłość planety. Stawiane cele oznaczają jednak konkretny, poważny bagaż dla obywateli, rządów, ale przede wszystkim dla przedsiębiorców. Takim pokoleniowym problemem jest transformacja ekologiczna.
Europejska tematyka pojawia się co roku, ale w tym ma szczególne znaczenie.
- Mija 20 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wspólnota wygląda dziś inaczej niż wtedy i musi zmagać się z innymi problemami i wyzwaniami. Patronem 14. Edycji naszego kongresu są Komisja Europejska i Parlament Europejski. W gronie przedsiębiorców, ekspertów, osób kształtujących polską, ale i unijną politykę pochylimy się nad kluczowymi dzisiaj wyzwaniami – zdradza Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora EKMŚP.
Wyzwanie pierwsze – sprostać konkurencji
Unia Europejska od lat jest światowym liderem w dążeniu do dbania o środowisko i przyszłość planety. Stawiane cele oznaczają jednak konkretny, poważny bagaż dla obywateli, rządów, ale przede wszystkim dla przedsiębiorców. Takim pokoleniowym problemem jest transformacja ekologiczna.
- Celem jest gospodarka zmierzająca w stronę obiegu zamkniętego (GOZ). Narzędziem do jego osiągnięcia jest obowiązkowe za niedługo raportowanie wskaźników ESG. Dla tysięcy firm to kluczowy nowy obowiązek, bo tylko dostosowanie się do wymogów ekologicznych pozwoli pozostać konkurencyjnym na wspólnym, europejskim rynku – tłumaczy Tomasz Zjawiony.
To poważne wyzwanie, bo raportowanie ESG wymaga m. in. wykształcenia kilkudziesięciu tysięcy specjalistów w tej dziedzinie. Transformacja ekologiczna i energetyczna jest procesem wieloetapowym i wielowątkowym. Jej poszczególnym aspektom będzie poświęcone kilkanaście dyskusji w ramach poszczególnych ścieżek tematycznych: „Going Global”, „Prawo i Podatki”, „Tech Trends” czy „Think Eco! Forum”.
Uwaga! Płynność finansowa zagrożona
„Ekonomy! Stupid” – to hasło wyborcze Billa Clintona ukształtowało dyskusje ekonomiczne i gospodarcze na świecie w ostatnich dekadach. Wciąż jest aktualne, bo mniejsze i większe kryzysy ekonomiczne, światowe pandemie czy konflikty zbrojne, co rusz zakłócają funkcjonowanie biznesu.
- Sektor małych i średnich przedsiębiorstw zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, opóźnieniami w płatnościach, rosnącymi kosztami prowadzenia działalności oraz wysoką inflacją. Wszystko to, negatywnie wpływa na płynność finansową nie tylko konkretnych firm, ale i całych branż – wskazuje prezes RIG.
Kluczowym wyzwaniem dla każdego właściciela firmy jest utrzymanie płynności finansowej. Górą lodową, po zderzeniu z którą, nawet najlepszy biznes może zatonąć są jednak zatory płatnicze. Im trudniejsza sytuacja branży czy całej gospodarki, tym one większe. Co może pomóc?
- Na pewno faktoring, ale nie tylko. Na rynku pojawiają się nowe instrumenty finansowe, ale również dotacje – podpowiada Tomasz Zjawiony.
Wyzwanie drugie – utrzymać płynność finansową
Odpowiedzi na pytanie: jak utrzymać płynność i kto w tym pomoże, uczestnicy 14. EKMŚP znajdą w ścieżce tematycznej: „Finanse i Inwestycje”. To sześć dyskusji w ciągu dwóch kongresowych ni. Ulgi i dotacje dla przedsiębiorców w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansowanie transformacji energetycznej, inwestycje w branżę rozrywkową, przykłady sukcesu wielu firm - to tylko niektóre z zapowiadanych tematów.
Szczególnie interesująco zapowiada się panel „Autostrada możliwości – kapitał na rozwój” (środa, 30 października, godz. 11.30). Uczestnicy będą wskazywali, gdzie dziś najlepiej pozyskiwać kapitał na inwestycje, jakie instrumenty finansowe oferuje Unia Europejska, ale również podyskutują o przeszkodach i barierach dla sektora MŚP.
Ryzyka czają się wszędzie
Jak mawiają eksperci, jedyny pewnik w dzisiejszej gospodarce to błyskawiczne zmiany i spora niepewność, stąd fundamentalnego znaczenia nabiera przewidywanie ryzyka, zarządzenie nim, ale również planowanie strategiczne.
Firmy sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak wszystkie inne, muszą wprowadzać nowe rozwiązania i technologie informatyczne. Mimo że termin wprowadzenia Krajowego Systemy e-Faktur został ostatnio przesunięty na 1 lutego 2026 roku, to data początku tej „rewolucji” stale się zbliża. Jako pierwsi, temu obowiązkowi będą musieli sprostać przedsiębiorcy z obrotem ponad 200 mln zł w przyszłym roku. Mniejsi, będą mieli dwa miesiące więcej na przygotowania.
- Przed nami finalne konsultacje z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową. Opinie uczestników EKMŚP są ważne, bo trzeba zmierzać w stronę uproszczenia tego systemu – tłumaczy wiceprezes RIG Marlena Miąsko.
Już dziś wiadomo, że przedsiębiorcy będą mogli posługiwać się specjalną aplikacją przygotowaną przez Ministra Finansów. Podstawowe faktury i ich korekty będzie można wystawiać nawet na smartfonie. Testowe wersje aplikacji są już dostępne.
Mnogość tematów i dyskusji
Wiele odpowiedzi (albo podpowiedzi) kilka tysięcy uczestników Kongresu znajdzie już 29 i 30 października w czasie 14. edycji największego europejskiego spotkania sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Katowicach. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji „Shape the Future Now”, czyli kształtuj przyszłość już teraz.
Ciekawie zapowiadają się wnioski z dyskusji w ramach pozostałych ścieżek tematycznych EKMŚP. „Firma to Ludzie”, „Smart City dla Biznesu” – to kolejne z dziewięciu wytyczonych w czasie 14. edycji EKMŚP. Szczególną uwagę powinna przyciągnąć ta przygotowana wspólnie z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim: „20 lat Polski w UE – Rynek pracy na drodze przemian”.
Kongresowi tradycyjnie towarzyszą Targi Biznes Expo, organizowane wspólnie z Enterprise Europe Network i Funduszem Górnośląskim - spotkania B2B oraz Targi Pracy, American Day, czyli spotkania poświęcone możliwościom inwestycji nie tylko w USA, ale i w Niemczech, czy innych unijnych krajach.
Darmowa rejestracja
Udział w Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest bezpłatny. Trzeba tylko zarejestrować się na stronie: www.ekmsp.eu. Rejestracja wciąż trwa.
Organizatorem #EKMŚP jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jako kreator przemysłu spotkań i wydarzeń od ponad 34 lat wspiera regionalny biznes i pobudza jego rozwój. Prowadzi działalność w zakresie doradztwa biznesowego i komunikacyjnego na rzecz swoich Firm Członkowskich oraz pomaga nawiązywać kontakty z partnerami w kraju i zagranicą.
---
Kontakt dla mediów: Magdalena Jarocka, dyrektor ds. PR i marketingu +48 534 221 566, mjarocka@rig.katowice.pl
Ten komunikat prasowy został przygotowany przez organizatorów wydarzenia. Więcej informacji można znaleźć na stronie EKMŚP www.ekmsp.eu. Zachęcamy ogólnopolskie, regionalne oraz lokalne media do udziału i relacjonowania tego wyjątkowego wydarzenia. Dla przedstawicieli mediów zostały przygotowane specjalne udogodnienia, aby umożliwić im jak najszybszą i komfortową pracę dziennikarską.