13. Europejski Kongres MŚP - Ready for change?

Sieci, magazyny i inteligentne liczniki - energetyczne plany Taurona

czwartek, 2 listopada 2023

Grupa Tauron - z dużą przewagą nad konkurencją - to krajowy lider dostaw prądu dla klientów. Udział Taurona w dystrybucji energii do klientów końcowych wynosi prawie 40 procent. Koncern chce utrzymać tę pozycję w najbliższych latach prowadząc program inwestycyjny wart 24 miliardy złotych. Pieniądze te powędrują na unowocześnienie sieci, rozwój magazynów energii oraz rozwiązań dla klientów.

W najbliższych latach największy strumień finansowy - prawie 24 mld zł - skierowany zostanie na inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną, umożliwiając m.in. przyłączanie nowych odbiorców oraz źródeł OZE, modernizację, automatyzację i cyfryzację sieci elektroenergetycznych.

- Dysponujemy najnowocześniejszą siecią dystrybucyjną zlokalizowaną na mocno zurbanizowanym obszarze południowej Polski, a wskaźniki jakości dostarczanej energii utrzymują się na najwyższym poziomie w Polsce. Dziś mamy ponad 40 proc. skablowanych sieci na średnim napięciu i jest to najwyższy procentowy poziom skablowania wśród dużych OSD  - wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Prowadzenie linii energetycznych pod ziemią zmniejsza wpływ warunków atmosferycznych na pracę i awaryjność sieci i poprawia bezpieczeństwo dostaw energii do klientów. Do 2040 roku Tauron chce osiągnąć 75 proc. linii skablowanych średniego napięcia.

Magazyny i lokalne bezpieczeństwo 
Firma ma też za sobą uruchomienie pierwszego przemysłowego magazynu energii, który powstał na terenie Głównego Punktu Zasilania Cieszanowice. Zadaniem tej stacji elektroenergetycznej jest przekazywanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w znajdującej się nieopodal farmie wiatrowej w Lipnikach. 

- Odnawialne Źródła Energii charakteryzują się wysokim poziomem niesterowalności. Energetyka od wielu lat próbuje zmierzyć się z tym wyzwaniem. Zadaniem magazynu jest efektywniejsze gospodarowanie energią odbieraną z farmy wiatrowej Lipniki, poprawa parametrów energii i stabilizacja pracy sieci elektroenergetycznej - tłumaczy Paweł Szczeszek. -  Magazyn to jeden z elementów naszych działań w obszarze rozwijania technologii magazynowania energii. W tym przypadku lokalizacja jest najkorzystniejsza, ponieważ stacja ta współpracuje ze zlokalizowaną w odległości 7,5 km od niej farmą wiatrową Lipniki, również należącą do Grupy Tauron - dodaje prezes Taurona. 

Magazyn energii w Cieszanowicach wybudowano w oparciu o technologię baterii LTO (litowo- tytanową). Jest to największy tego typu magazyn energii w Polsce, posiadający szereg różnych funkcjonalności, w tym możliwość pracy przy znacznych przeciążeniach.

Energetyczny lider rozwija również inne rozwiązania pozwalającą na zagwarantowanie, nawet w sytuacjach ekstremalnych, dostaw energii elektrycznej dla odbiorców do niej przyłączonych. Przykładem jest mikrosieć w Bytomiu. System dysponuje mocami wiatrowymi, panelami fotowoltaicznymi oraz stabilizującymi system magazynem energii i agragatem gazowym. Mikrosieć ma unikalną zdolność do pracy sieciowej i poza siecią elektroenergetyczną. 

- Widzimy spory potencjał w rozwoju dużych i małych magazynów energii oraz aktywnym angażowaniu się w rozwój lokalnych społeczności energetycznych. Pozytywne doświadczenia jako jedyna firma energetyczna w kraju już w tym zakresie posiadamy dzięki działającej w Bytomiu mikrosieci - dodaje prezes TAURONA.

Inteligentne liczniki dla wszystkich 

Klienci TAURONA dysponują już milionem liczników odczytywanych zdalnie. Wdrożenie na masową skalę liczników zdalnego odczytu da firmie możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym.

- Już w 2030 r. wszyscy nasi klienci będą dysponować inteligentnymi licznikami, które z jednej strony pozwolą konsumentom racjonalniej korzystać z energii elektrycznej, a z drugiej rozwiązanie to umożliwi firmie oferowanie nowych produktów i usług – mówi Szczeszek. 

Korzyści dla klientów to przede wszystkim możliwość rozliczeń na podstawie danych rzeczywistych, brak wizyt inkasentów, dostęp w aplikacji do danych dot. zużycia i struktury poboru energii w konkretnym gospodarstwie domowym oraz możliwość funkcjonowania jako prosument bez konieczności wymiany licznika na nowy.

- Pozyskamy w zautomatyzowany sposób wiedzę o parametrach zużycia energii  i pracy sieci bez konieczności dokonywania odczytów przez inkasentów - tłumaczy Paweł Szczeszek. - Nasi klienci uzyskają również dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania swoim poborem energii elektrycznej - dodaje.

Wymiana urządzenia na inteligentne pozwoli też na usprawnienia bieżącej obsługi klientów, w tym skrócenie czasu realizacji zmian i zgłoszeń, np. zmiany grupy taryfowej, podłączenia po wyłączeniu czy sprawdzenia zużycia energii.

TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce zatrudniającym 20 tysięcy pracowników. Od trzech lat koncern realizuje założenia Zielonego Zwrotu, co oznacza głęboką transformację firmy w kierunku odnawialnych źródeł energii poprzez inwestycje w farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne i sieci elektroenergetyczne.  

Firma aktualnie dysponuje dziewięcioma farmami wiatrowymi, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe, trzema elektrowniami fotowoltaicznymi oraz 34 wodnymi.  Do 2030 roku TAURON zakłada sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc.

TAURON BYŁ PARTNEREM ENERGETYCZNYM KONFERENCJI SILESIA 2030 NA 13. EKMŚP