W tegorocznej edycji 14. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw bierze udział stacjonarnie oraz przez Internet blisko 10 tys. uczestników. Zdecydowana większość – na żywo – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. To o ponad jedną trzecią więcej niż w poprzednim roku.
- Chciałbym wyrazić ogromną radość, że możemy ponownie spotkać się w Katowicach, aby dyskutować o kluczowych kwestiach gospodarczych Polski, Europy i świata. Doskonale wiemy, jak wiele zawdzięczamy małym i średnim przedsiębiorcom – w samych Katowicach mamy ponad 50 tysięcy firm z sektora MŚP i mikro, które tworzą ponad 100 tysięcy miejsc pracy dzięki odważnym ludziom biznesu – mówił w czasie sesji inauguracyjnej prezydent Katowic - dr Marcin Krupa.
- Małe i Średnie Przedsiębiorstwa - brzmi skromnie, ale wcale tak nie jest. To właśnie Wy budujecie nasz rynek pracy, ściągacie innowacje i najszybciej reagujecie na to, co dzieje się na rynku zatrudnienia – wtórował mu wojewoda śląski Marek Wójcik.
Sporą widownię przyciągnęły internetowe transmisje. EKMŚP to największe w Europie spotkanie przedstawicieli tego sektora biznesu. Nic dziwnego, że informacje o kongresie dotarły do 55 mln przedsiębiorców, decydentów, naukowców, działaczy społecznych i pracowników w całej Europie. To tak, jakby każdy Włoch i każda Włoszka dowiedzieli się dziś o organizowanym przez katowicką Regionalną Izbę Gospodarczą spotkaniu.
Strategia dla biznesu potrzebna od zaraz!
Firmy małej i średniej wielkości są motorem napędowym każdej gospodarki. Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej oraz szef Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach – Tomasz Zjawiony apelował do rządzących o przyspieszenie prac nad strategią rozwoju biznesu. Takiego fundamentu do rozwoju, w jego ocenie, potrzebują setki tysięcy polskich firm.
- Dziś nie wystarczą kolejne regulacje. Potrzebujemy efektywnej współpracy z instytucjami regulacyjnymi, które nie tylko nakładają nowe ograniczenia, ale również oferują narzędzia, które pomogą przedsiębiorcom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Wspólnie możemy stworzyć warunki, w których polski biznes będzie mógł się rozwijać i skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej – mówił Tomasz Zjawiony.
Droga do przyszłości wiedzie przez…
Rekordowa frekwencja świadczy również o tym, że szukanie właściwej drogi jest jednym z priorytetów europejskich przedsiębiorców. „Shape the future now” – kształtuj swą przyszłość już teraz, to hasło przewodnie tegorocznej edycji EKMŚP. Przyszłość, w różnych wymiarach, była tematem wielu dyskusji.
W ocenie Michała Dąbrowskiego, prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S. A. chęć bycia liderem w każdej dziedzinie, może zwieść europejską gospodarkę na manowce.
- My dzisiaj, w mojej ocenie powinniśmy naprawdę zrobić głęboki przegląd kierunków, które są dla nas priorytetowe, mocno rozwojowe. Bez wątpienia, długofalowe szanse daje nam energia i o tę energię, o jej racjonalność, przewidywalność cenową, pewien spokój na tym rynku, powinniśmy dzisiaj priorytetowo walczyć. To pozwoli zbudować horyzont ekonomiczny, to da stabilność biznesowi i nie będziemy musieli martwić się o decyzje inwestycyjne, otwieranie nowych fabryk bądź ewentualnie zamykanie już istniejących – przekonywał Michał Dąbrowski, prezes ARP S.A.
Istotnym tematem debaty były rozmowy o zmianach klimatu. To dyskusja niebywale potrzebna szczególnie teraz, gdy Europa dąży do neutralności klimatycznej. Czy to niedościgły cel czy jedynie trudne wyzwanie dla niewielkich firm? Jak zapewnia Mateusz Pindel, Prezes Zarządu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przedsiębiorcy którzy chcą kompensować i minimalizować wpływ działalności gospodarczej na środowisko nie muszą działać samodzielnie.
- Jako Fundusze Ochrony Środowiska, jesteśmy unikatowym systemem finansowania szeroko rozumianych działań prośrodowiskowych w ochronie środowiska. Od 30 lat przeznaczamy środki na te zadania, na te priorytety, które wyznacza nam ustawa Prawa Ochrony Srodowiska - Mateusz Pindel, Prezes Zarządu, WFOŚiGW w Katowicach.
Transformacja energetyczna jest najważniejszym wyzwaniem unijnej i polskiej gospodarki. Szczególnie widoczne jest to w województwie śląskim, regionie niegdyś stojącym na węglu, a dziś między innymi chwalącym się jedną z najlepszych w świecie stref ekonomicznych, gęstą siecią wyższych uczelni i rozwijającą się metropolią.
- Nie osiągniemy sukcesu bez nauki i innowacji. Jeżeli chcemy odgrywać znaczącą rolę na rynkach międzynarodowych musimy być innowacyjni. Natomiast byśmy byli innowacyjni, musimy współpracować na styku biznesu i nauki – przekonywał prof. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Globalizacja na odwrót?
- Obserwujemy zwrot ku lokalizacji kluczowych elementów przemysłu bliżej siebie – to trend, który może być szansą dla Polski. W kontekście odbudowy Ukrainy powinniśmy zadać sobie pytanie: jak przygotować infrastrukturę, aby nasz kraj stał się atrakcyjną bazą dla inwestorów – przekonywał dr hab. Rafał Żelazny, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Rynek pracy 20 lat po wejściu do UE
Kształceniu nowych, wyspecjalizowanych kadr, towarzyszy podnoszenie umiejętności obecnych na rynku pracy – wynika z głównych konkluzji zorganizowanego wespół z Komisją Europejską panelu dyskusyjnego: „Nowe możliwości na rynku pracy 20 lat po przystąpieniu Polski do UE”.
Jedno i drugie zjawisko budzi społeczne lęki, ale tych procesów, szczególnie rozwoju technologicznego, nie sposób powstrzymać.
- Historia uczy nas, że żadna technologia nie jest zła albo dobra. To sposób w jaki jej używamy może być zły lub dobry. Dla przykładu: kopalnie były bardzo niebezpiecznymi i trudnymi miejscami pracy. Maszyny i technologia przejęły zadania, które stanowiły ryzyko dla ludzi. To samo jest dotyczy sztucznej inteligencji - ważne jest jak jej będziemy używać i jakie zasady ustalimy – mówiła Li Andersson, przewodnicząca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego;
Mocniejsze więzi gospodarcze
14. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw zaowocowała podpisaniem dwóch ważnych umów. Podczas dyskusji o „Wpływie uchodźców i migrantów na kształt przyszłego rynku pracy” podpisano porozumienie o współpracy przy zatrudnieniu uchodźców i migrantów. Współdziałanie na tym polu zadeklarowali: Kevin Allen, Przedstawiciel Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce (UNHCR), dyrektor Caritas Polska – ks. Marek Kąsek, Ewa Klekot z Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach i Marleną Miąsko, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Podczas Europejskiego Kongresu MŚP podpisano również historyczne Memorandum of Understanding (MOU) pomiędzy Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach a Indyjską Organizacją Handlu Gospodarczego (IETO). To ważne porozumienie, które ma na celu wzmocnienie więzi gospodarczych pomiędzy Polską a Indiami, otwiera nowe możliwości współpracy na rynkach międzynarodowych. W uroczystości udział wzięli kluczowi przedstawiciele, w tym Tomasz Zjawiony, Prezes RIG w Katowicach i Wiceprezes KIG, Dr Asif Iqbal- Prezes IETO, Ms Krinal, specjalista ds. stosunków międzynarodowych na rynkach azjatyckich, Mr. Mohanlal - Counsellor (Commerce) & Head of Chancery, Embassy of India w Warszawie oraz Kinga Gajewska, Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji i Nauki oraz Przewodnicząca Polsko-Indyjskiego Parlamentarnego Zespołu Bilateralnego.
Drugi dzień EKMSP
Na środę, drugi dzień Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw zaplanowano 26 kolejnych spotkań i dyskusji. Zielone miasta, nowe inwestycje, drzwi do biznesu za granicą, pozyskiwanie kapitały na inwestycje oraz nowe trendy w marketingu i HR – to tylko niektóre z nich. Pierwsze dyskusje rozpoczną się o godz. 9.30 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.