Sztuczna inteligencja – potężna broń do rozwoju biznesu

czwartek, 24 czerwca 2021

 

16 ekspertów światowej klasy wzięło udział w pierwszym wydarzeniu w ramach specjalnej edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Back to Business – odpowiedzialny i innowacyjny rozwój, ekologia, finansowanie, które odbyło się 10 czerwca w formule online. W wydarzeniu wzięło udział 1300 oglądających. Paneliści w trakcie wystąpień i dyskusji podkreślali, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w firmach może pomóc w ich rozwoju i stać się źródłem przewag konkurencyjnych.

Cztery kolejne wydarzenia Kongresu skupią się na ekologii, podatkach, finansowaniu firm oraz automotive. Pierwsze z nich – III Think Eco! Forum pod hasłem „Metan, wodór oraz dwutlenek węgla – problem, zagrożenie czy przyszłość dla świata” odbędzie się w ramach EKMŚP 29 lipca w Katowicach. Kolejne „Podatki, budżet państwa a przedsiębiorcy. Co nowego czego czeka MŚP?” zaplanowano na 19 sierpnia. Na dwóch ostatnich: „Finansowanie nowych technologii i eksportu” i „Automotive” organizatorzy zapraszają 2 oraz 16 września. Każdy może wziąć bezpłatny udział w wydarzeniach. Wystarczy się zarejestrować na www.ekmsp.eu.

Pojęcie sztucznej inteligencji (AI) – przez lata zarezerwowane dla filmów science-fiction i futurologicznych rozważań naukowców – dzięki rozwojowi technologii informatycznych i powszechnej cyfryzacji stało się obecnie jednym z najistotniejszych zagadnień dla firm, które chcą wkroczyć na ścieżkę szybkiego rozwoju. Czy polscy przedsiębiorcy są gotowi do technologicznego skoku?

Według organizatora wydarzenia Tomasza Zjawionego, Prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach rozwiązania AI stają się osiągalne finansowo i organizacyjnie, nawet dla mniejszych firm.

– Ponieważ rośnie zainteresowanie tą problematyką, postanowiliśmy pierwsze spotkanie w ramach EKMŚP poświęcić wyłącznie sztucznej inteligencji. Warto postawić na ekspercką wiedzę, pozwalającą na zrozumienie rozbudowanych aspektów transformacji cyfrowej. Polski sektor MŚP wyróżnia się bardzo dużą innowacyjnością, a nasi przedsiębiorcy chętnie inwestują w narzędzia, umożliwiające dostarczenie nowoczesnych produktów i usług. Bardziej przyjazna i zrozumiała sztuczna inteligencja pozwoli rozwiązywać wiele problemów i da nowy impuls do rozwoju – mówił Tomasz Zjawiony.

W trakcie powitania uczestników konferencji Prezes RIG zapowiedział inaugurację Silesia Business HUB przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. To pierwsze miejsce networkingu firm, gdzie we współpracy z najlepszymi specjalistami z Polski oraz z zagranicy w obszarze sztucznej inteligencji, będzie świadczona pomoc dla firm, które chcą wprowadzać do swoich przedsiębiorstw AI, optymalizować procesy i szukać unikalnych rozwiązań.
 

Oczekiwania względem sztucznej inteligencji

W kwestii wdrażania AI w firmach Polska ma jeszcze sporo do nadrobienia. Jak podkreślał  Michał Zwyrtek, Dyrektor w PricewaterhouseCoopers Polska w Katowicach – europejskie rankingi plasują nas w środku zestawień, jeśli chodzi o nasycenie praktykami sztucznej inteligencji. W przypadku sektora publicznego w Europie Zachodniej 30% organizacji korzysta z rozwiązań związanych z AI, 20% planuje wdrożenie. W Europie Środkowej, w tym w Polsce, ten poziom sięga tylko 3%.

Szansę na nadrobienie tych zaległości daje wsparcie ze strony rządowej, m.in. w ramach programu „Polityki dla rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce od roku 2020”, który ma być kołem zamachowym rozwoju i  upowszechniania kompetencji cyfrowych.

– Patrząc na potencjał polskiego rynku IT, chcemy tworzyć ekosystem wspierający przedsiębiorstwa od strony otoczenia regulacyjnego. Polityka danych, tworzenia danych publicznych, stymulowania udostępniania, budowania składnic danych oraz zaufania do nich – to główne płaszczyzny wsparcia. Kluczowym zadaniem jest także rozwój kompetencji i wspierania badań. Powołano huby innowacji cyfrowych, powstał pilotaż AI for You – projekt uczenia o sztucznej inteligencji w szkołach średnich. Mam nadzieję, że kreujemy nowe pokolenie programistów AI – zaznaczała Beata Lubos, Dyrektor Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Województwo śląskie korzysta z rozwiązań AI. Pionierską instytucją w tym zakresie jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która obecnie wdraża dwa smart-projekty w obszarze rzeczywistym i wirtualnym.

– Ten pierwszy to „Drony nad Metropolią”. Przeprowadzone testy pokazują, że mogą znaleźć zastosowanie w zarządzaniu ruchem ulicznym, transportem, pomocy przy planach zagospodarowania czy w ochronie środowiska. W części wirtualnej rozpoczęliśmy projekt platformy otwartych danych, polegający na zinwentaryzowaniu i przetworzeniu do jednego formatu 1700 zbiorów danych z 28 gmin. Jestem przekonany, że realizacja tego programu wzmocni społeczeństwo obywatelskie i pobudzi do działania również biznes i naukę. Warto też dodać, że od nowego roku akademickiego studentom medycyny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym będzie pomagał wirtualny pacjent, chatbot nauczy m.in. kontaktów z prawdziwym chorym. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce – wymieniał Henryk Borczyk, Wiceprzewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jednym z miast Metropolii stawiającym pierwsze kroki w zakresie wykorzystania AI do planowania strategicznego i konkretnych przedsięwzięć jest Zabrze.

– Pracujemy nad strategią Smart Zabrze 2030. Opieka zdrowotna i medycyna – na te obszary kładziemy nacisk. Przyjęliśmy rolę katalizatora projektów, które również w obszarze AI mogą się rozwijać – ekosystem start-upów w Zabrzańskiej Dolinie Medycznej. Wdrażamy też program jednej z nawigacji społecznościowych, dający możliwość korzystania z alertów (np. o zamknięciu drogi, korkach), pochodzących od użytkowników tej aplikacji, wykorzystywanej na co dzień. Patrząc na trendy demograficzne widzimy jak AI może wpłynąć na rynek pracy w ramach zastępowalności procesów produkcyjnych, usługowych czy opieki  nad osobami starszymi – wyjaśniał Marcin Lesiak, Dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Zabrze.

 


Kooperacja tradycyjnych organizacji ze start-upami

Start-up od kilku lat jest modnym modelem biznesowym. Innowacyjny pomysł i większa skłonność do ryzyka to immanentne cechy start-upów, które mogą pomóc dużym, często skostniałym firmom. Efektywny model współpracy jest możliwy, zwłaszcza przy wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.

– Tradycyjni gracze potrzebują nowych pomysłów, by utrzymać klienta i obniżyć koszty operacyjne.  Jest wiele obszarów, w których start-up może pomóc dzięki analizie danych, automatyzacji procesów albo efektowi „wow” – doświadczenie klienta poprzez pokazanie innowacji marketingowej. Istnieje potencjał do wymiany wiedzy. Firmom istniejącym od dawna na rynku często brakuje zewnętrznej perspektywy, dzięki kooperacji mamy szansę, wiele od siebie się nauczyć – przekonywał w trakcie swojego wystąpienia Greg Albrecht, Growth Strategy & Leadership at Albrecht Partners.Strategia danych: „data-driven business”

Bez zbierania informacji i przetwarzania danych nie ma AI. Systemy czy maszyny naśladujące ludzką inteligencję mogą podejmować decyzje i wykonywać zadania z sukcesem, wyłącznie w oparciu o rzetelne i dobrze rozumiane dane. O budowaniu „data-driven business” jako drodze do AI mówił w swoim wystąpieniu Adam Staniszewski.

– Dane w naturalnej postaci są nieuporządkowane, dopiero dzięki ich przetworzeniu i posortowaniu zaczynają nieść informacje. Im wyższymi kompetencjami dysponujemy, tym więcej odpowiedzi i wartości mogą dawać. Kompleksowe podejście do danych i analityki może pomóc optymalizować i rozwijać działania wszystkich działów biznesu. Budowanie data-driven to długi proces, do którego kluczem jest priorytetyzacja. Praca z danymi wymaga różnorodnych umiejętności i elementów infrastruktury. Nie ma uniwersalnego modelu idealnego dla każdej firmy – akcentował Adam Staniszewski, Building Data Team, Tidio.
 

Pomysły budują przyszłość

W trakcie konferencji można było zapoznać się z wieloma przykładami biznesowych zastosowań sztucznej inteligencji. Wojciech Tyziniec & Antony Lewandowicz przedstawili historyczną genezę nowej technologii, nad którą prace rozpoczęto w latach 50. XX wieku, a także omówili najciekawsze case-studies. AI dzięki danym z przetwarzania obrazu doskonale radzi sobie w walce z „podróbkami” znanych marek, maszyny rolnicze z czujnikami mogą wpływać na kontrolę upraw i zmniejszenie ilości nawozów sztucznych. Sztuczna inteligencja to przyszłość efektywnej medycyny – dzięki korelacji archiwum danych i badań pacjenta może tworzyć optymalną ścieżkę leczenia.

– To dopiero początek rewolucji, a skala jest nie do oszacowania na dziś. Pomysły, które kiedyś nie miały racji bytu obecnie są w zasięgu ręki firm. Jedno jest pewne – AI zmieni świat na zawsze. Niektórzy postrzegają to jako zagrożenie dla cywilizacji, inni sposób na efektywną walkę ze zmianami klimatycznymi, poprawę standardu życia i pracy. W naszej opinii to najpotężniejsza technologia dostępna ludzkości. Największym błędem jest jej ignorowanie – akcentowali eksperci Silesia Business Hub, nowej jednostki Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Firmą, która kładzie nacisk na komercyjne zastosowanie AI jest sky gate. Zdaniem jej przedstawiciela, nawet mały przedsiębiorca może zarabiać na nowych technologiach i modelach biznesowych. Dobrym przykładem są rozwiązania dla branży sadowniczej.

– Nasze rozwiązanie – sky crops – można porównać do Tesli wśród maszyn rolniczych. Jest to mini-park maszynowy, rozszerzający ten już istniejący u plantatorów jabłek. Tak jak firma Apple łączymy software i hardware, a niczym Tesla tworzymy odpowiednik samochodu elektrycznego z opcją autopilota. Chcemy by maszyny wspierające sadowników podejmowały decyzję same, bez  nadzoru człowieka w oparciu dane z różnych sensorów. Warto dodać, że Polska zajmuje trzecie miejsce w produkcji jabłek, jesteśmy nowocześni technologicznie, wiele firm przyjeżdża uczyć się do nas – opowiadał Chris Parjaszewski, CEO sky gate.

jednym z ważnych zastosowań AI jest przetwarzanie języka naturalnego. Jak podkreślał w trakcie swojej prelekcji Ruslan Korniichuk, Lead IT Architect w Capgemini, rozwój idei sztucznej inteligencji nie jest możliwy bez machine i deep learning. Uczenie maszynowe dzięki odpowiednim algorytmom pozwala na zautomatyzowanie i ulepszenie rozwoju pozyskiwania danych, a głębokie uczenie maszynowe ma naśladować funkcję ludzkiego mózgu. Dzięki tym konceptom AI przetwarza mowę na tekst w dowolnym języku, ułatwia tworzenie botów, contact center, service desków (wsparcia techniczne przy instalacji np. nowej aplikacji).
 
Nowoczesne technologie w sektorze bankowym i przemyśleSkuteczna implementacja AI w swojej branży pozwala m.in. na ułatwienie kontaktów z przyszłymi pracownikami i klientami. Tak jest w przypadku Banku Gospodarstwa Krajowego. Instytucja w procesach rekrutacji wykorzystuje wiele nowych narzędzi takich jak: Emplobot – chat bot, który skraca i automatyzuje czas rekrutacji,  Voicebot (do którego można zadzwonić i odpowiedzieć na kilka standardowych pytań, w ten sposób zgłoszenie np. w sprawie praktyk zostanie wysłane) czy wideorozmowy (możliwość kilkukrotnego nagrania własnej autoprezentacji przez kandydatów do pracy, to narzędzie było efektywnie wykorzystywane w rekrutacjach w czasie pandemii). BGK implementuje też rozwiązania, które można wykorzystywać na eventach organizowanych przez instytucję. Np. wirtualną rzeczywistość z elementami grywalizacji (gier), ulotki z VR (aplikacja po zeskanowaniu kodu – można zapoznać się ofertą banku, kafelki odsyłają do formularza kontaktowego itd.), grę online Bieg do BGK! (gra zręcznościowa z elementami edukacyjnymi daje możliwość poznania oferty banku).

– BGK chce iść z duchem czasu i nie być wyłącznie kojarzony z państwową, konserwatywną instytucją. Stwierdziliśmy, że warto zainwestować w nowoczesne technologie. Co godne podkreślenia, w ten sposób wspieramy polskie firmy, pokazujemy ich inwestycje i nowe rozwiązania. Wszystkie nowe narzędzia wdrażane przez nas są made in Poland – zaznaczała Agnieszka Stasinowska, Recruitment & Employer Branding Manager w Banku Gospodarstwa Krajowego.

O tym jak dynamicznie rozwija się sztuczna inteligencja i jaki jest poziom zainteresowania tym tematem, świadczy liczba publikacji i co najważniejsze – wzrost wartości tego rynku. Można mówić o nowej fali cyfrowej rewolucji. W 2020 r. globalna wartość rynku AI, liczona w miliardach dolarów, wynosiła 6 mld $, w 2025 r. ma osiągnąć poziom prawie 40 mld $. Również polski przemysł skutecznie implementuje rozwiązania AI.

– Następuje rozwój wartości rynku sztucznej inteligencji na świecie, a co za tym idzie obszarów, w których znajduje zastosowanie. To znalazło przełożenie na różnorodne aplikacje, zwłaszcza w dziedzinie przemysłu i produkcji. Najbardziej jaskrawym przykładem możliwości AI są algorytmy widzenia, wielokrotnie przewyższające ludzką percepcję. Mogą być wykorzystywane w obszarze przemysłu do rozpoznawania defektów i anomalii, czyli precyzyjnej kontroli jakości. Dzięki dokładnemu pomiarowi temperatury w budynkach możliwe jest wskazanie obszarów, gdzie obiekty tracą ciepło. Coraz mocniej AI jest obecna w rolnictwie. Grupa Azoty posiada systemy rolnictwa precyzyjnego wspomagane sztuczną inteligencją, określające stan wegetacji roślin, optymalną dawkę nawożenia itp. Robotyka w fabrykach przyszłości to większa produktywność, ograniczenie kosztów operacyjnych i usprawnienie łańcucha wartości. Spektrum możliwych zastosowań AI jest bardzo szerokie – podsumowywał dr Grzegorz Kądzielawski, Dyrektor Instytutu Badań nad Sztuczną Inteligencją Akademii WSB, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Tarnów S.A.
 

Na AI się nie skończy

W pierwszej konferencji zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu MŚP uczestniczyło ponad 1300 oglądających. Cztery kolejne wydarzenia Kongresu odbędą się w Katowicach i skupią się na ekologii, podatkach, finansowaniu firm oraz automotive. Pierwsze z nich – III Think Eco! Forum pod hasłem „Metan, wodór oraz dwutlenek węgla – problem, zagrożenie czy przyszłość dla świata” odbędzie się w ramach EKMŚP 29 lipca w Katowicach. Kolejne „Podatki, budżet państwa a przedsiębiorcy. Co nowego czego czeka MŚP?” zaplanowano na 19 sierpnia. Na dwóch ostatnich: „Finansowanie nowych technologii i eksportu” i „Automotive” organizatorzy zapraszają 2 oraz 16 września. 
Każdy może wziąć bezpłatny udział w wydarzeniach. Wystarczy się zarejestrować na www.ekmsp.eu. 

– W Katowicach kładziemy duży nacisk na współpracę z sektorem MŚP, dlatego w Urzędzie Miasta w Wydziale Obsługi Inwestorów działa Referat Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W Katowicach działa także Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink, w którym oferowane są do wynajmu przyjazne przestrzenie do pracy i spotkań, czy pakiet usług dla przedsiębiorców. To wszystko z myślą o rozwoju sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które napędzają naszą gospodarkę. Zależy mi na tym, aby w Katowicach działali globalni inwestorzy, ale by odnaleźli się u nas także przedsiębiorcy prowadzący działalność na mniejszą skalę. Pamiętajmy, że to właśnie małe i mikro firmy stanowią największy odsetek przedsiębiorstw, nie tylko w Katowicach, ale w całym kraju. Dlatego cieszę się, że Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kongresowych w naszym mieście mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

 

 
Organizatorem Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

Współgospodarze: Miasto Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Współorganizator: Politechnika Śląska.
Biznesowi Partnerzy Strategiczni: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Kotły Elektrodowe ECO-POWER
Partnerzy: Tidio, sky gate